Critics’ Choice Television Awards

THE 4th ANNUAL CRITICS’ CHOICE TELEVISION AWARDS

The fourth annual Critics’ Choice Television Awards ceremony will be held on Thursday evening, June 19, 2014, at the Beverly Hilton Hotel and will be televised live on The CW Television Network.

Cedric the Entertainer will host this year’s event.

The following dates apply for the fourth annual CRITICS’ CHOICE TELEVISION AWARDS, honoring the finest achievement among programs airing between June 1, 2013 and May 31, 2014.

May 1, 2014– Nominating Committees begin consideration

May 27, 2014 – Nominating Committees render recommendations

May 28, 2014 – Critics’ Choice Television Awards nominees announced

June 9, 2014 – CCTA Most Exciting New Series winners announced

June 15, 2014 – Final ballots go out to the BTJA members

June 17, 2014 – Deadline for returning final ballots

The awards are given by the Broadcast Television Journalists Association (BTJA), which is affiliated with the Broadcast Film Critics Association and its annual Critics’ Choice Movie Awards.

 

—————————————————————————————

THE 3rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE TELEVISION AWARDS WAS TELEVISED ON USTREAM ON MONDAY, JUNE 10, 2013

2013 Critics’ Choice Television Awards Highlights:



———————————————–

Complete list of 2013 Winners and Nominees:

BEST COMEDY SERIES
Winner: The Big Bang Theory – CBS

Nominees:
• The Big Bang Theory – CBS
• Louie – FX
• The Middle – ABC
• New Girl – FOX
• Parks and Recreation – NBC
• Veep – HBO

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Winner: Louis C.K. (Louie) – FX

Nominees:
• Don Cheadle (House of Lies) – Showtime
• Louis C.K. (Louie) – FX
• Jake Johnson (New Girl) – FOX
• Jim Parsons (The Big Bang Theory) – CBS
• Adam Scott (Parks and Recreation) – NBC
• Jeremy Sisto (Suburgatory) – ABC

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Winner: Julia Louis-Dreyfus (Veep) – HBO

Nominees:
• Laura Dern (Enlightened) – HBO
• Zooey Deschanel (New Girl) – FOX
• Lena Dunham (Girls) – HBO
• Sutton Foster (Bunheads) – ABC Family
• Julia Louis-Dreyfus (Veep) – HBO
• Amy Poehler (Parks and Recreation) – NBC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Winner: Simon Helberg (The Big Bang Theory) – CBS

Nominees:
• Max Greenfield (New Girl) – FOX
• Simon Helberg (The Big Bang Theory) – CBS
• Alex Karpovsky (Girls) – HBO
• Adam Pally (Happy Endings) – ABC
• Chris Pratt (Parks and Recreation) – NBC
• Danny Pudi (Community) – NBC

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY
Winner: TIE
Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) – CBS
Eden Sher (The Middle) – ABC

Nominees:
• Carly Chaikin (Suburgatory) – ABC
• Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) – CBS
• Sarah Hyland (Modern Family) – ABC
• Melissa Rauch (The Big Bang Theory) – CBS
• Eden Sher (The Middle) – ABC
• Casey Wilson (Happy Endings) – ABC

BEST GUEST PERFORMER IN A COMEDY SERIES
Winner: Patton Oswalt (Parks and Recreation) – NBC

Nominees:
• Melissa Leo (Louie) – FX
• David Lynch (Louie) – FX
• Bob Newhart (The Big Bang Theory) – CBS
• Patton Oswalt (Parks and Recreation) – NBC
• Molly Shannon (Enlightened) – HBO
• Patrick Wilson (Girls) – HBO

BEST DRAMA SERIES
Winner: TIE
Breaking Bad – AMC
Game of Thrones – HBO

Nominees:
• The Americans – FX
• Breaking Bad – AMC
• Downton Abbey – PBS
• Game of Thrones – HBO
• The Good Wife – CBS
• Homeland – Showtime

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Bryan Cranston (Breaking Bad) – AMC

Nominees:
• Bryan Cranston (Breaking Bad) – AMC
• Damian Lewis (Homeland) – Showtime
• Andrew Lincoln (The Walking Dead) – AMC
• Timothy Olyphant (Justified) – FX
• Matthew Rhys (The Americans) – FX
• Kevin Spacey (House of Cards) – Netflix

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner: Tatiana Maslany (Orphan Black) – BBC America

Nominees:
• Claire Danes (Homeland) – Showtime
• Vera Farmiga (Bates Motel) – A&E
• Julianna Margulies (The Good Wife) – CBS
• Tatiana Maslany (Orphan Black) – BBC America
• Elisabeth Moss (Mad Men) – AMC
• Keri Russell (The Americans) – FX

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Michael Cudlitz (Southland) – TNT

Nominees:
• Jonathan Banks (Breaking Bad) – AMC
• Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones) – HBO
• Michael Cudlitz (Southland) – TNT
• Noah Emmerich (The Americans) – FX
• Walton Goggins (Justified) – FX
• Corey Stoll (House of Cards) – Netflix

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner: Monica Potter (Parenthood) – NBC

Nominees:
• Jennifer Carpenter (Dexter) – Showtime
• Emilia Clarke (Game of Thrones) – HBO
• Anna Gunn (Breaking Bad) – AMC
• Regina King (Southland) – TNT
• Monica Potter (Parenthood) – NBC
• Abigail Spencer (Rectify) – Sundance

BEST GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES
Winner: Jane Fonda (The Newsroom) – HBO

Nominees:
• Jim Beaver (Justified) – FX
• Jane Fonda (The Newsroom) – HBO
• Martha Plimpton (The Good Wife) – CBS
• Carrie Preston (The Good Wife) – CBS
• Diana Rigg (Game of Thrones) – HBO
• Jimmy Smits (Sons of Anarchy) – FX

BEST MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Behind the Candelabra – HBO

Nominees:
• American Horror Story: Asylum – FX
• Behind the Candelabra – HBO
• The Crimson Petal and the White – Encore
• The Hour – BBC America
• Political Animals – USA
• Top of the Lake – Sundance

BEST ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Michael Douglas (Behind the Candelabra) – HBO

Nominees:
• Benedict Cumberbatch (Parade’s End) – HBO
• Matt Damon (Behind the Candelabra) – HBO
• Michael Douglas (Behind the Candelabra) – HBO
• Toby Jones (The Girl) – HBO
• Al Pacino (Phil Spector) – HBO
• Dominic West (The Hour) – BBC America

BEST ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Elisabeth Moss (Top of the Lake) – Sundance

Nominees:
• Angela Bassett (Betty & Coretta) – Lifetime
• Romola Garai (The Hour) – BBC America
• Rebecca Hall (Parade’s End) – HBO
• Jessica Lange (American Horror Story: Asylum) – FX
• Elisabeth Moss (Top of the Lake) – Sundance
• Sigourney Weaver (Political Animals) – USA

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) – FX

Nominees:
• James Cromwell (American Horror Story: Asylum) – FX
• Peter Mullan (Top of the Lake) – Sundance
• Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) – FX
• Sebastian Stan (Political Animals) – USA
• David Wenham (Top of the Lake) – Sundance
• Thomas M. Wright (Top of the Lake) – Sundance

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) – FX

Nominees:
• Ellen Burstyn (Political Animals) – USA
• Sienna Miller (The Girl) – HBO
• Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) – FX
• Lily Rabe (American Horror Story: Asylum) – FX
• Imelda Staunton (The Girl) – HBO
• Alfre Woodard (Steel Magnolias) – Lifetime

BEST REALITY SERIES
Winner: TIE
Push Girls – Sundance
Duck Dynasty – A&E

Nominees:
• Duck Dynasty – A&E
• The Moment – USA
• Pawn Stars – History Channel
• Push Girls – Sundance
• Small Town Security – AMC
• Wild Things with Dominic Monaghan – BBC America

BEST REALITY SERIES – COMPETITION
Winner: The Voice – NBC

Nominees:
• Chopped – Food Network
• Face Off – Syfy
• Shark Tank – ABC
• So You Think You Can Dance – FOX
• Survivor – CBS
• The Voice – NBC

BEST REALITY HOST
Winner: Tom Bergeron (Dancing With the Stars) – ABC

Nominees:
• Tom Bergeron (Dancing With the Stars) – ABC
• Cat Deeley (So You Think You Can Dance) – FOX
• Gordon Ramsay (Hell’s Kitchen/Masterchef) – FOX
• RuPaul (RuPaul’s Drag Race) – Logo
• Ryan Seacrest (American Idol) – FOX
• Kurt Warner (The Moment) – USA

BEST TALK SHOW
Winner: The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central

Nominees:
• Conan – TBS
• The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central
• The Ellen DeGeneres Show – Warner Brothers Television Distribution
• Jimmy Kimmel Live! – ABC
• Late Night with Jimmy Fallon – NBC
• Marie – Hallmark Channel

BEST ANIMATED SERIES
Winner: Archer – FX

Nominees:
• Adventure Time – Cartoon Network
• Archer – FX
• Phineas and Ferb – Disney Channel
• Regular Show – Cartoon Network
• The Simpsons – FOX
• Star Wars: The Clone Wars – Cartoon Network

MOST EXCITING NEW SERIES

Honorees:
• The Bridge – FX
• Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. – ABC
• Masters of Sex – Showtime
• The Michael J. Fox Show – NBC
• Ray Donovan – Showtime
• Under the Dome – CBS

CRITICS’ CHOICE TELEVISION ICON AWARD
Recipient: Bob Newhart

THALO’S CRITICS’ CHOICE INSPIRATION AWARD
Recipient: “Bunheads” – ABC Family

Nominated programs and performances aired between June 1, 2012 and May 31, 2013.

Bob Bain will executive produce the Critics’ Choice Television Awards for Bob Bain Productions.

About BTJA
The Broadcast Television Journalists Association (BTJA) is a partner organization to the Broadcast Film Critics Association. BTJA includes TV, radio and Internet journalists who cover television on a regular basis. For more information, visit: www.CriticsChoice.com

—————————————————————————–

2012 Critics’ Choice Television Awards Highlights:

The second annual Critics’ Choice Television Awards ceremony was held on Monday, June 18, 2012, at the Beverly Hilton Hotel.

Here are highlights from the inaugural Critics’ Choice Television Awards in 2011:

2011 Critics’ Choice Television Awards Highlights:

2nd Annual Critics’ Choice Television Awards

View Gallery
Critics' Choice Awards Archives