16th Annual Critics’ Choice Movie Awards (2011) – Best Picture: The Social Network

November 20, 2011 at 9:36 pmin by admin

The 16th Annual Critics’ Choice Movie Awards were given out on 14 January 2011 to honor the finest achievements in 2010 filmmaking.

BEST PICTURE

Winner:
The Social Network


Nominees:

127 Hours

Black Swan

The Fighter

Inception

The King’s Speech

The Social Network

The Town

Toy Story 3

True Grit

Winter’s Bone


BEST ACTOR

Winner:
Colin Firth – “The King’s Speech”

Nominees:
Jeff Bridges – “True Grit”
Robert Duvall – “Get Low”
Jesse Eisenberg – “The Social Network”
Colin Firth – “The King’s Speech”
James Franco – “127 Hours”
Ryan Gosling – “Blue Valentine”


BEST ACTRESS

Winner:
Natalie Portman – “Black Swan”

Nominees:
Annette Bening – “The Kids Are All Right”
Nicole Kidman – “Rabbit Hole”
Jennifer Lawrence – “Winter’s Bone”
Natalie Portman – “Black Swan”
Noomi Rapace – “The Girl With the Dragon Tattoo”
Michelle Williams – “Blue Valentine”


BEST SUPPORTING ACTOR

Winner:
Christian Bale – “The Fighter”

Nominees:
Christian Bale – “The Fighter”
Andrew Garfield – “The Social Network”
Jeremy Renner – “The Town”
Sam Rockwell - “Conviction”
Mark Ruffalo – “The Kids Are All Right”
Geoffrey Rush – “The King’s Speech”


BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner:
Melissa Leo – “The Fighter”

Nominees:
Amy Adams – “The Fighter”
Helena Bonham Carter – “The King’s Speech”
Mila Kunis – “Black Swan”
Melissa Leo – “The Fighter”
Hailee Steinfeld – “True Grit”
Jacki Weaver – “Animal Kingdom”


BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Winner:
Hailee Steinfeld – “True Grit”

Nominees:
Elle Fanning – “Somewhere”
Jennifer Lawrence – “Winter’s Bone”
Chloe Grace Moretz – “Let Me In”
Chloe Grace Moretz – “Kick-Ass”
Kodi Smit-McPhee - “Let Me In”
Hailee Steinfeld – “True Grit”


BEST ACTING ENSEMBLE

Winner:
The Fighter

Nominees:
The Fighter

The Kids Are All Right

The King’s Speech

The Social Network

The Town


BEST DIRECTOR

Winner:
David Fincher – “The Social Network”

Nominees:
Darren Aronofsky - “Black Swan”
Danny Boyle – “127 Hours”
Joel Coen & Ethan Coen – “True Grit”
David Fincher – “The Social Network”
Tom Hooper – “The King’s Speech”
Christopher Nolan – “Inception”


BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Winner:
“The King’s Speech”
- David Seidler

Nominees:
“Another Year”
- Mike Leigh
“Black Swan”
– Mark Heyman and Andres Heinz and John McLaughlin
“The Fighter”
- Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson (Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson)
“Inception”
– Christopher Nolan
“The Kids Are All Right”
– Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg
“The King’s Speech”
- David Seidler


BEST ADAPTED SCREENPLAY

Winner:
“The Social Network” – Aaron Sorkin

Nominees:
“127 Hours”
– Simon Beaufoy and Danny Boyle
“The Social Network”
– Aaron Sorkin
“The Town”
– Peter Craig and Ben Affleck & Aaron Stockard
“Toy Story 3″
– Michael Arndt (Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich)
“True Grit”
– Joel Coen & Ethan Coen
“Winter’s Bone”
- Debra Granik and Anne Rosellini


BEST CINEMATOGRAPHY

Winner:
“Inception” - Wally Pfister

Nominees:
“127 Hours”
- Anthony Dod Mantle and Enrique Chediak
“Black Swan”
– Matthew Libatique
“Inception”
- Wally Pfister
“The King’s Speech”
– Danny Cohen
“True Grit”
- Roger Deakins


BEST ART DIRECTION

Winner:
“Inception”
- Guy Hendrix Dyas and Larry Dias & Doug Mowat

Nominees:
“Alice in Wonderland”
- Robert Stromberg and Karen O’Hara
“Black Swan”
- Therese DePrez and Tora Peterson
“Inception”
- Guy Hendrix Dyas and Larry Dias & Doug Mowat
“The King’s Speech”
- Eve Stewart and Judy Farr
“True Grit”
- Jess Gonchor and Nancy Haigh


BEST EDITING

Winner:
“Inception” – Lee Smith

Nominees:
“127 Hours”
- Jon Harris
“Black Swan”
– Andrew Weisblum
“Inception”
– Lee Smith
“The Social Network”
- Angus Wall and Kirk Baxter


BEST COSTUME DESIGN

Winner:
“Alice in Wonderland”
- Colleen Atwood

Nominees:
“Alice in Wonderland”
- Colleen Atwood
“Black Swan”
- Amy Westcott, Kate Mulleavy and Laura Mulleavy
“The King’s Speech”
- Jenny Beavan
“True Grit”
– Mary Zophres


BEST MAKEUP

Winner:
Alice in Wonderland

Nominees:
Alice in Wonderland

Black Swan

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1

True Grit


BEST VISUAL EFFECTS

Winner:
Inception

Nominees:
Alice in Wonderland

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1

Inception

Tron: Legacy


BEST SOUND

Winner:
Inception

Nominees:
127 Hours

Black Swan

Inception

The Social Network

Toy Story 3


BEST ANIMATED FEATURE

Winner:
Toy Story 3

Nominees:
Despicable Me

How to Train Your Dragon

The Illusionist

Tangled

Toy Story 3


BEST ACTION MOVIE

Winner:
Inception

Nominees:
Inception

Kick-Ass

Red

The Town

Unstoppable


BEST COMEDY

Winner:
Easy A

Nominees:
Cyrus

Date Night

Easy A

Get Him to the Greek

I Love You Phillip Morris

The Other Guys


BEST PICTURE MADE FOR TELEVISION

Winner:
The Pacific

Nominees:
The Pacific

Temple Grandin

You Don’t Know Jack


BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner:
The Girl with the Dragon Tattoo

Nominees:
Biutiful

I Am Love

The Girl with the Dragon Tattoo


BEST DOCUMENTARY FEATURE

Winner:
Waiting for Superman

Nominees:
Exit Through the Gift Shop

Inside Job

Restrepo

Joan Rivers: A Piece of Work

The Tillman Story

Waiting for Superman


BEST SONG

Winner:
“If I Rise” – performed by Dido and A.R. Rahman/music by A.R. Rahman/lyrics by Dido Armstrong and Rollo Armstrong - 127 Hours

Nominees:
“I See the Light” – performed by Mandy Moore & Zachary Levi/written by Alan Menken & Glenn Slater – Tangled
“If I Rise” – performed by Dido and A.R. Rahman/music by A.R. Rahman/lyrics by Dido Armstrong and Rollo Armstrong - 127 Hours
“Shine” – performed and written by John Legend – Waiting for Superman
“We Belong Together” – performed and written by Randy Newman – Toy Story 3
“You Haven’t Seen the Last of Me Yet” – performed by Cher/written by Diane Warren – Burlesque


BEST SCORE

Winner:
“The Social Network”
- Trent Reznor and Atticus Ross

Nominees:
“Black Swan”
- Clint Mansell
“Inception”
- Hans Zimmer
“The King’s Speech”
- Alexandre Desplat
“The Social Network”
- Trent Reznor and Atticus Ross
“True Grit”
- Carter Burwell


JOEL SIEGEL AWARD

Awarded to: Matt Damon


MUSIC AND FILM AWARD

Awarded to: Quentin Tarantino